WWDC 2014: zobaczcie jakie nowości znajdą sie w iOS 8!

WWDC 2014: zobaczcie jakie nowości znajdą sie w iOS 8!

Apple zaprezentowało dziś nową odsłonę systemu iOS. Niestety, zgodnie z oczekiwaniami zabrakło w niej rewolucyjnych zmian, chociaż lista nowości prezentuje się naprawdę solidnie.

Oto co znajdziemy w aktualizacji systemu do iOS 8:

 • Pojawiły się nowe opcje zarządzania powiadomieniami – zarówno z ekranu głównego jak i z poziomu różnych aplikacji. Można będzie je np. odrzucać z poziomu powiadomienia, a nie aplikacji.
 • W aplikacji Mail znajdziemy też kilka nowości. Najciekawiej prezentuje się opcja pracowania z wiadomościami jak w oknach – będzie można je minimalizować i z łatwością przywoływać z powrotem.
 • Klawiatura w iOS także zostanie odświeżona. W końcu pojawiła się opcja podpowiadania słów. System będzie “uczył” się stylu komunikacji z konkretnymi osobami i na tym podstawie zaproponuje słowa.
 • Kilka zmian w aplikacji Wiadomości – m.in. możliwość łatwego wysyłania wiadomości głosowych. Wystarczy przytrzymać ikonę mikrofonu, nagrać się i puścić ikonę, a wiadomość dźwiękowa zostanie wysłana.
 • HealthKit to nowa aplikacja, gdzie system może zbierać i analizować dane dotyczące naszego zdrowia. Mają one być zbierane z różnych zewnętrznych urządzeń, oraz aplikacji innych deweloperów.
 • Wiele pomniejszych zmian oraz drobnych usprawnień pojawi się w aplikacji Zdjęcia. Co ciekawe, zostanie ona wydana także dla OS X, ale dopiero na początku przyszłego roku. Co oczywiste, obie wersje będą zintegrowane z usługą iCloud.
 • Siri wzbogaciła się o nową funkcję – rozpoznawanie piosenek dzięki systemowi znanemu z aplikacji Shazam. Teraz cyfrowa asystentka będzie mogła tez rozpoznać jakiej piosenki właśnie słuchamy lub jaki serial czy film oglądamy. Co ciekawe, w Siri pojawią się 22 nowe języki! Czy będzie też polski? Dowiemy się pewnie wkrótce.
 • Zmieni się też App Store – pojawi się opcja tworzenia “paczek” z aplikacjami, które użytkownicy będą mogli kupować w lepszych cenach niż pojedyncze programy. Dodano też TestFlight, funkcję która pozwoli deweloperom oraz użytkownikom na testowanie gier i aplikacji przed ich wydaniem.
 • Wkrótce w systemie pojawią się też widżety, które będą widoczne w Centrum Powiadomień. Apple umożliwiło deweloperom tworzenie ich i dodawanie do systemu.
 • Pojawi się też możliwość … instalowania klawiatur pozasystemowych! Wbrew pozorom to duża i długo oczekiwana zmiana – Apple otworzyło się na zewnętrznych programistów i oddaje im kawałek swojego “tortu”.
 • HomeKit to kolejna funkcja o której dużo się mówiło przed WWDC. System ten pozwoli sterować domem i jego peryferiami – światłami czy zamkami w drzwiach, bezpośrednio z jednej, dedykowanej aplikacji na iOS.
 • Dobra wiadomość dla graczy – dzięki zastosowaniu nowej technologii Metal, system lepiej wykorzystywał będzie znajdujące się w telefonie lub tablecie procesor. Dzięki temu znacząco polepszy się grafika w nowych grach, jakie zobaczymy na iOS.

Wiele ze wspomnianych zmian nie robi wrażenia, bo od dawna są w Androidzie czy Windows Phone. Na pewno jednak w przeciągu tego roku twórcy iOS zrobili duży postęp, szczególnie jeśli chodzi o otwarcie się na deweloperów. Na pewno zaowocuje to lepszymi grami i aplikacjami już wkrótce. Zwłaszcza, że iOS 8 towarzyszy nowy zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji, SDK. Specjalnie na potrzeby nowego mobilnego systemu Apple stworzono także prostszy i wydajniejszy język programowania Swift.

iOS 8 zostanie wydany już dzisiaj, ale tylko dla deweloperów i posiadaczy konta deweloperskiego. Na wersje dostępną użytkownikom trzeba będzie poczekać do jesieni. Minimalnym wymaganiem dla systemu jest posiadanie iPhone 4s lub iPada 2.

Zobacz także:

Źródło:

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

 • Link Skopiowany!
Wczytywanie komentarzy