Halo, mówi się! Czyli jak włączyć dyktowanie po polsku w iOS 8

Halo, mówi się! Czyli jak włączyć dyktowanie po polsku w iOS 8

Od czasu pojawienia się iOS-a 8 mówienie do iPhone’a nie jest oznaką kłopotów psychicznych. Wprost przeciwnie, może to świadczyć o głębokim zaawansowaniu technologicznym posiadacza telefonu.

Wraz z pojawieniem się ósmej wersji systemu iOS pojawiła się bowiem możliwość dyktowania w języku polskim. To znaczy, że można mówić do telefonu, a on napisze nam to wszystko na wyświetlaczu. Oczywiście ta funkcja obecna jest też na iPadzie.

Czy to działa?

Pierwsze pytanie, które się od razu nasuwa, brzmi – czy to faktycznie działa? „Polska język, trudna język”, ale iOS doskonale daje sobie w tej kwestii radę. Jeśli jakaś funkcja nowej wersji systemu została opracowana porządnie, to właśnie dyktowanie po polsku. W ramach próby mówiłam mojemu iPhone’owi różne łamańce językowe, a on dzielnie wszystko zapisywał – i to bezbłędnie!

jak dyktowac iphone

Do czego możemy użyć?

Drugie pytanie, które może się pojawić, to do czego tak naprawdę możemy tego dyktowania użyć? Mi najbardziej przydaje się ono do pisania wiadomości na whatsapp, smsów oraz maili, bo to właśnie w tych przypadkach smaruję najwięcej tekstu – i zazwyczaj chcę to zrobić jak najszybciej. Choć tak naprawdę możemy wykorzystać dyktowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się klawiatura.

Dyktowanie jest też szczególnie przydatne w nietypowych okolicznościach przyrody, kiedy jesteśmy na przykład gdzieś w ciemnym lesie, szalejemy na zakupach albo prowadzimy w skupieniu auto. Wystarczy wtedy jedno kliknięcie by powiedzieć to, co mamy do napisania, a gotowy tekst pojawi się na naszym urządzeniu.

Jak to włączyć?

Aby korzystać z dyktowania, musimy mieć włączoną asystentkę Siri. Wejdź w Ustawienia > Ogólne > Siri i przesuń suwak na pozycję włączenia.

siri

Teraz wystarczy włączyć klawiaturę i wcisnąć małą ikonkę mikrofonu, która znajduje się na lewo od spacji. W miejsce klawiatury pojawi się szary panel dyktafonu. Teraz można zacząć mówić.

dyktowanie-ios

Jeśli wolisz mieć inny język ustawiony w telefonie, nie szkodzi. Dodaj sobie tylko polską klawiaturę w ustawieniach (Ustawienia > Ogólne > Klawiatura).

Co teraz?

Teraz możesz już mówić do swojego telefonu lub tabletu, a on będzie cierpliwie słuchał i pisał. Do czego bardzo wszystkich zachęcam. Funkcja dyktowania pomoże każdemu w szybszym tworzeniu tekstów, a na dodatek pozwoli oszczędzić wzrok i skoncentrować się na pobliskich krajobrazach, zamiast wpatrywania się w klawiaturę.

Zobacz także:

Klawiatury z językiem polskim w systemie iOS 8?

Poznaj 5 widgetów, które pokochasz w systemie iOS 8

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji